ADIYAMAN

Nemrut Dağı Sosyal Tesisi Mahkemelik Oldu

Kafeteryanın yıkılması için suç duyurusunda bulunan Mahmut Arslan adındaki turizmci, kafeteryanın yapıldığı yerin yasaya aykırı olduğunu belirtti. Arslan kafeteryanın Yasalara aykırı, Doğayı tahrip eden ve Tarihi ve Doğal görünümü çirkinleştiren, bir yerde yapıldığını iddia ederk kafeteryanın kısa zamanda yıkılması ,inşatta çıkan ve yanında doğal vadiyi doldurmak suretiyle tahribat yapanlar hakkında yasal işlem yapılması için SUÇ duyurusunda bulundu.

 Nemrut Dağı Milli Park Alanı İçinde İnşa edilen Hizmet Binası İle İlgili şikayette şu gerekçeler gösterildi:                                            

 

    "   İlçemizin,sahip,olduğu,tarihi,doğal,ekolojik,değerlerini barındıran,turizmimize,tanıtımımıza katkı sağlayan ,İlçemiz,İlimiz ve Ülkemizin önemli bir ekonomik kaynağı olan Nemrut Dağı Anıtı ile bağlantılı tarihi varlıkların bulunduğu 38.400 hektarlık alan 1988 yılında daha iyi korunması ve geliştirilmesi amaçları ile Bakanlar Kurulu tarafından Nemrut Dağı Milli Parkı olarak ilan edilmiştir.

 

     Yasalar çerçevesinde geliştirilmesi planlanan Milli Park Gelişim projeleri ;Bürokratlar tarafından RANT amaçlı,yasa,yönetmelik,Milli Parklar ile ilgili yasal dayanaklardan yoksun ve doğayı tahrip edici ,UNESCO Kültür Mirası olan Nemrut Dağı Anıtının ve doğal görünümün bozan, yanlış yerde inşa edildiği için doğa koşullarına dayanamayıp daha hizmette girmeden tahribat gören ve tekrar tadil edilen Hizmet Binası için Devletin Trilyonlarca Kaynağına mal olmuştur. 

 

    Daha önceleri yapılan emsal yapılaşmalar,yaptığımız,yapılan yasal başvurular üzerine İptal,yıkılmaları ,durdurma vakaları ortada iken ;ilgili Bürokratlar yasaları bir tarafa bırakarak hizmet sunmaktan uzak,yasalara aykırı inşa edilen bu binayı RANT uğruna bir kısım kuruluşlara,şirketlere KİRALAMAYA çalışmaktadırlar.

1-Yasalara aykırı;

2-Doğayı tahrip eden 

3-Tarihi ve Doğal görünümü çirkinleştiren,

4-Hizmette geçmesi halinde bile hiçbir katkı sağlayacak konumda olmayan Kahta tarafında inşa edilmiş bu binaya izin veren,yer tespiti ve teslimi  yapan,Kültür ve Turizm Bakanlığının Yetkilileri hakkında SUÇ DUYURUSUNDA bulunuyorum.

 

    İlerde telafisi mümkün olamayacak, İlçemiz,İlimiz ve ülkemizin imajını  negatif etkileyecek doğayı daha da tahrip edecek bu RANT amaçlı binanın daha önce iptal edilen,yıktırılan yapılaşmalar gibi en kısa zamanda yıkılması, inşatta çıkan ve yanında doğal vadiyi doldurmak suretiyle tahribat yapanlar hakkında yasal işlem yapılması için SUÇ duyurusunda bulunuyorum" 

 Kafeterya için yapılan suç duyurusu ile ilgili davanın başladığı öğrenildi.

kahtagundem.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu