BESNİ

Peygamber Üzümü Hasadı Başladı

Adıyaman yöresine has olan ve iri taneli peygamberüzümünde hasat zamanı başladı.

Genellikle kurutmalık olan peygamber üzümü sergen yapılmaya başlandı. Gölbaşı ilçesinde hasadı başlayan üzüm tanelendikten sonra bağlarda açılan sergende güneşlenmeye bırakılıyor.

Birçok hastalığa iyi geldiği ifade edilen ve yılda 25 bin ton civarında peygamber üzümü elde ediliyor. Hasadın büyük çoğunluğu Gölbaşı ilçesinden yapılıyor.

Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven,peygamber üzümünü ilçede ağırlıklı olarak BelörenBeldesinin karşıladığını belirterek, “Belörenbeldemizin 10 bin dönümlük arazisinin 5 bin dönümü bağ ve halkımızın tamamı bağcılık ile uğraşıyor. Ağustos ayının son haftalarında başlayan üzüm hasadı yaklaşık 15-20 gün sürüyor. Bu süre zarfında kesilen üzümler kurutmalık ve günlük yemelik olarak ayrılıyor. Kurutulan peygamber üzümü ağırlıklı olarak çevre il ve ilçelerde tüketiyor. Biz oda olarak bağcılığa çok önem veriyoruz. Bağcılığın geliştirilmesi için ziraat mühendislerimiz ve üreticilerimiz ile beraber ortak çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Belören Belediye Başkanı Mahmut Turan ise, kendisine ait olan üzüm bağında yıllık olarak 5 ile 6 ton arasında üzüm kestiklerini, kestikleri üzümleri kurutmalık olarak taneleyip kurutup iç ve dış piyasaya sattıklarını söyledi.

Turan, “Beldemizde bulunan halkımızın tamamı bağcılıkla uğraşıyor. Bu aylarda il dışı ve yurt dışından gelen hemşerilerimiz tatillerini bu aylara denk getirip hem tatil yapıyorlar hem üzümlerini kesiyorlar. Bizim buradaki üzümlerimiz doğal olarak yetiştiriliyor, kimyasal ilaç kullanmıyoruz. Kimyasal ilaç kullanmadığımız için bu üzümün tadını diğer üzüm çeşitleri vermiyor. Benim bağımda yıllık 5 ile 6 ton arasında üzüm alıyorum bunun büyük kısmını kurutuyoruz. Kurutma işlemi için kestiğimiz üzüm salkımlarını taneleyip doğal zeytinyağı ve patos ile yağlayıp sergilerin üzerine seriyoruz. Serdiğimiz üzümler 7 ile 10 günde kuruyor. Kuru üzümlerimiz ağırlıklı olarak bölgemizde tüketiliyor. Gölbaşı Belediye Başkanımız Yusuf Özdemir ve Kaymakamlığımız tarafından her yıl yapılan kuru Peygamber Üzümü Festivali ile tanıtımını yapıyoruz ”dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu