SİNCİK

RUHSATLI SİLAHINA EL KONULDU

Sincik İlçesinde av sezonun açılması ile beraber ava  giden  Yusuf Güngör adlı şahsın  ruhsatlı silahına  orman muhafaza memurları tarafından el konulup,    idari para cezası uygulandı.  

 

 Bütün av belgelerinin eksiksiz olduğunu, silahının ruhsatının olduğunu belirten Yusuf Güngör,  mağdur olduğunu, Orman muhafaza memurlarının şahsına,  kasti ve keyfi işlem yaptıklarını ve kendisinin de bu keyfi olayın  kurbanı olduğunu  belirtti.

 

Avcı Yusuf Güngör bu konu ile ilgili olarak,   

Av meraklısı olduğum için  avcılık sertifikalarını tamamladığını,  silahının ruhsatlı olduğunu, av sezonu başladığında ise avcılığın belirtilmiş olduğu şartlar altında ava gittiğini belirtti.

  Bir hafta önce  yine  avlanmak için şahkolu köyüne  ava gittiğimde,   kahtadan gelen orman muhafaza  memurlarının yolun üzerinde olduklarını gördüm.  yanlarına  beni çağırdılar. bende yanlarına gittim. Ava geldiğimi  sorduklarında,  evet ava geldiğimi belirttim. Evraklarımı sorduklarında evraklarımı teslim ettim. incelediler eksik olmadığını belirttiler. Orman muhafaza memurları,  Av için kendisinin  geldiği bölgenin ''Kırmızı alan olduğunu '' bu bölgede av yapmanın yasak olduğunu  belirtmeleri üzerine, bende  buranın kırmızı alan olmadığını, av bölgesini çok iyi bildiğimi söylememe rağmen, Kırmızı alan  iddasında devam ederek, kırmızı alanda avlanıyorsun  deyip silahımı  el koyup,araba ile  oradan uzaklaştılar.

 

Daha sonra ertesi gün  Kahta Orman dairesine  gittim.   olayı araştırdığımda silahıma  el koyduklarını anladım. Hiç bir eksiğimin olmamasına rağmen silahıma neden el koyduklarını sorduğumda ise aldığım cevap şaşkınlığımı bir kat daha arttırdı. Silahımda  takoz olmadığı için  silahıma el konulduğunu  bana söylediler. Halbuki silahımda takoz vardı ve silahıma el konulduğunda bana ne tutanak tutuldu, nede  bir şey söylendi.  Ne yaptıysam derdimi kimseye anlatamadım. belgelerimi göstermeme rağmen silahımı bana geri veremeyeceklerini belirttiler.

 

Geçen gün elime  posta yolu ile geçen  ceza işlemlerine baktığımda, silahıma takoz takmadığım için el konulduğu ve para cezası ile ceza kesildiği tarafıma tebliğ edildi. Orman muhafaza memurları tarafından  sonradan düzenlenen tutanak ta ise, tutanağın sonradan yazıldığı  ve imzalandığı, tutanağı düzenleyen orman muhafaza memurlarının kanun bilmediği  için tutanağın  ilk önce kırmızı bölge olduğu için  tutulduğunu belirttiği. daha sonra kırmızı alan olmadığını öğrendiği için tutanağın üzerindeki kırmızı alan yazılan yerin üstünü çizdiğini ve silahımdaki takozu çıkarıp atması sonucu, tutanağı silahta takoz olmadığı için tutulduğunu  ve Tutanakta  bana ait olan  adres kısmının kendileri  sonradan tutanağı hazırladıkları için,  çalıştığım kurumun adresi olarak girdiklerini. Silahımı aldıkları anda tutanak tutmadıklarını ve sonradan bu tutanağı hazırladıklarını anladım. Bu tutanağın  sonradan hazırlandığı ise  aşikardır.

 

Orman muhafaza memurlarının Tutanak hazırlamadan  silahıma el koyduklarını, bunun kanunen suç olduğunu, ve kendilerinin silahın üzerinde oynadıklarını,  silahımda takoz olmasına rağmen silahın takozunu çıkardıklarını ve tutanağı o şekilde hazırladıklarını biliyorum.  Bana bu  yüzden idari para cezası geldi, ve ruhsatlı silahımada el konuldu.  

 

Bir avcı olarak kendisinin mağdur olduğunu belirten Yusuf Güngör, İlgili birimlerin bu durumu görmelerini isteyip mağduriyetinin giderilmesini istediğini belirtti.  

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu