SAMSAT

SAHABE KARDEŞLİĞİ

Türkiye’de kabirleri bulunan ve yerleri sahih delillerle kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Hz. Ebu Eyyup El-Ensari’nin İstanbul’un Eyüp ilçesinde, diğer sahabe Safvan bin Muattal kabrinin ise Adıyaman’ın Samsat ilçesinde olması nedeni ile bu iki ilçenin kardeş ilçe olmasına karar verildi.
Her iki ilçenin manevi değerlerinin karşılıklı olarak daha etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak, sosyal ve kültürel, proje ile hizmet uygulamalarını paylaşmak, yerel yönetimler alanında işbirliğinde bulunarak dostluk ve kardeşlik ilişkilerini güçlendirmek amacıyla kardeş şehir olmaya karar veren Samsat Belediyesi ile Eyüp Belediyesi karşılıklı Meclis kararları aldılar.
Bu nedenle Samsat Kaymakamı Kürşad Atak ve Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, oluşturulan bir heyetle birlikte Istanbul’un Eyüp ilçesine giderek, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek ve Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ı makanında ziyaret ederek, görüş alış verişinde bulundular.
Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun destekleri ile İstanbul Eyüp Belediyesi ile kardeş belediye olmak için girişimlerde bulunduklarını, bu konuya olumlu bakan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Belediye Meclis üyelerine teşekkür etti.
Hz. Safvan Bin Muattal’ın Adıyaman ili, Samsat ilçesinde medfun bulunduğunu belirten Başkan Fırat, bu iki ilçenin dostluk ve kardeşlik ilişkilerini geliştirip güçlendirmek amacı doğrultusunda, kardeş şehir olmak için adımlar attıklarını belirtti.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise, kültürel bağlar çerçevesinde çeşitli alanlarda işbirliğini öngören kardeş şehir olmakla başta iki sahabe kardeşliğinin iki ilçe vatandaşlarının kardeşliğine ışık tutması için işbirliği içerisinde olunacağını ifade etti.
Samsat heyeti Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek ve Belediye Başkanı Remzi Aydın’a yapılması istenen ana başlıkları aktardılar. Bunların en başında her iki sahabenin tanıtılması, işbirliği ve yardımlaşmanın arttırılması ve kültürlerin kaynaşması olarak belirlendi.
Eyüp ilçesinden bir heyetin Samsat ilçesinde kutlanan kutlu doğum etkinliğine katılacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu