ADIYAMAN

Tonluk Kurbanlıklar Alıcılarını Bekliyor

Adıyaman Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Nuri Anaç, 24-27 Eylül tarihleri arasında idrak edilecek olan Kurban Bayramı’na hazır olduklarını ifade etti.

Vatandaşların kurbanlık alımlarını başladığını ve fiyatların düşük olduğunu vurgulayan Nuri Anaç, 1 ton ağırlığındaki danaların fiyatlarının 12-17 bin TL arasında değiştiğini söyledi.

Nuri Anaç, “Elimizde yeterli sayıda kurbanlık hayvanvar. Küçükbaş, büyükbaş her tür kurbanlık satışıyapılıyor. Vatandaşlarımız kurbanlıkları almaya başladı.

Canlı küçükbaş hayvanların kilogramı 11 TL, büyükbaş hayvanların kilogramı ise, 17 TL civarında. Tonu 1 tona yakın olan bu danalardan 500 kilogramın üzerinde et çıkar. Bir dana fiyatı 12-17 bin TL arasında değişiyor. Hayvan pazarına kurbanlıklar getirilmeye başlandı. Bunun yanında vatandaşlar besi çiftliklerine giderek buradan da kurbanlık alabiliyor.

Daha önce yurt dışından ithal canlı hayvan getirilirdi. Son dönemde dolar fiyatları artış yapınca devlet ithal canlı hayvan ithal etmeyi durdurdu” dedi.

Terör olayları nedeniyle bölgede hayvanların yaylaya çıkmadığını belirten Anaç, “Terör olaylarının yaşanmasından dolayı, besiciler hayvanlarını meralara götüremeyince hayvanda da eksiklikler olmaya başladı.

Terör olayları bizleri ve besicileri de etkiledi. Allah bu ateşi sündürür inşallah. Bizler barış yanlısıyız. Bizler diliyoruz ki, Türkiye’de barış hakim olsun. Terör olayları bitsin ki, besiciler çoğalsın, hayvançoğalsın ve bizlerde huzura erelim” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu