ADIYAMAN

Adıyaman Sağlık-Sen’de Delege Baskısı

Adıyaman Sağlık-Sen sendikasındaki seçimler ile ilgili girilen süreçte yapılan hukuksuzluklara karşın başkan adaylarından Süleyman Akgün, basın açıklaması yaptı.

 

Basın Açıklaması 

Bilindiği üzere, Adıyaman Sağlık-Sen Şubesi 4. Olağan Kongresi 25 Ekim 2014 tarihinde yapılması kararı alındı. Karar sendika genel merkezine bildirildi ve genel merkez bu konuda mevcut yönetimden bir yönetim kurulu üyesini görevlendirdi. 

Anılan tarihte, tüzük gereği Yönetim Kurulunun seçile bilmesi için delegelerin oyuna başvurulacaktır. Bu süreçten önce sendika üyelerinin de delegeleri seçmesi gerekmektedir. Kısacası; Genel Kurul (sendika üyeleri) delegeleri, delegeler de yönetim kurulunu seçer. Bu konuda seçimler ile ilgili sendikanın yol haritası olarak bir yönetmeliği bulunmaktadır. 
Adıyaman Sağlık-Sen 4. Olağan Kongresine bu güne kadar üç arkadaşımızın aday olduğunu söyleyen Süleyman AKGÜN, kendisinin bunlardan biri olduğunu ve çok ciddi bir desteğe sahip olduklarını belirtti. En büyük desteği de, KATILIMCILAR diye kendilerini adlandıran ve benimde içinde bulunduğu grup tarafından görmekteyim.

Adıyaman Sağlık-Sen 4. Olağan Kongresine aday olan ve çalışmalarında kendisini destekleyen KATILIMCI grup adına konuşan Süleyman AKGÜN’ ün bu konuda çok çarpıcı iddiaları var. Süleyman AKGÜN; Adıyaman Sağlık-Sen Şubesi tarafından 06-08/09/2014 tarihleri delege müracaat tarihleri olarak belirlendi. Bu konudaki delege seçimi ve delegeliğe müracaat ilanları kurumların sendika panolarına Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri asılarak ilen edildi. Söz konusu ilanın hafta sonuna denk getirilerek ilen edilmesi ve delege seçimlerinin 15-16-17-18 Eylül tarihlerinde ayrı ayrı günlerde yapılması hepimizin kafasında soru işaretleri doğurmuştur. Ayrıca söz konusu tarihlerin hafta içine denk gelmesi ve bu tarihlerde sandıkların 12:00-16:00 saatlerinde kurulması ve oy kullanma süreleri ciddi bir tartışma ve ihtilaf konusu olmaktadır. Oysa ki Adıyaman Eğitim-Bir Sen Şubesi üye sayısı olarak bizden çok çok daha fazla olmalarına rağmen bizden birkaç hafta sonra delege seçimini bir güne sığdırmaları ve delege seçimlerin için hafta sonu oy kullanmaları yönünde karar aldıkları her kesçe bilinmektedir. Bu baskı unsurları, karşımızdaki adayın bir manevrası olarak bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde delege seçimlerine gidilmeden kendilerinin belirledikleri delegelerle seçime gitme alışkanlıklarının bir tezahürüdür. Bu konuda sayın Yasin beye soruyorum sizi bir önceki delege seçiminde kim delege olarak seçti, elinizde seçildiğinize dair bir tutanak var ise lütfen bizimle paylaşır mısınız. Bu fedoalvari taktikler sendikamıza zarar vermektedir. Biz üyelerin kendi öz iradeleri ile seçme ve seçilme haklarını kullanmalarını istiyoruz.

Süleyman AKGÜN; 08.09.2014 tarihinde 17:00 da biten delege müracaatları sonrası, grubumuz adına delege seçilmek için müracaat eden üyelerimize delegelikten çekilmeleri konusunda demokratik olmayan yöntemler kullanılarak baskı oluşturulmaktadır. Bu konuda KAHTA ilçesi delegelerimize baskılar gelmektedir. Özellikle sözde ilçemizde müdür pozisyonunda bulunan bir arkadaş tarafından gerek delegelik müracaatı esnasında gerekse müracaat bitiminden itibaren baskıların olduğu arkadaşlarımız tarafından bizzat bize bildirildi. Bu konunu takipçisi olacağız ve bu konuda olacak baskılara boyun eğmeyeceğiz.
Süleyman AKGÜN; demokratik sendikacılık konusunda ısrarlıyız. Biz seçmenimizin iradesine ve tercihine saygılıyız. Ama bu tür baskılar siz de kabul edersiniz ki hakkaniyet ölçülerine uymamaktadır. Biz çalışanımızın hakkını savunmak ve talep ettiği hakları kazanmak adına çıkan bir grubuz. Biz bu baskıcı mantığın doğru bir mantık olmadığını, sendikacılığın seçim esnasında böyle yapılması halinde daha sonra yani kazandıktan sonra yapılacakları hayal bile edemiyorum. Bir engelli çalışanımızı, (Halk Sağlığı Müdürlüğü hizmetli kadrosu) odasına çağırıp bizim arkadaşlarımız ile öğle arası çay içtiği için baskı altına alan bir anlayış bizim anlayışımız değildir. Saygılar sunuyorum . 09.09.2014
 

Süleyman AKGÜN
Adıyaman Sağlık-Sen Başkan Adayı

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu