ADIYAMAN

ADYÜ’de “Sosyolojinin Bileşkeleri” konulu konferans düzenlendi.

İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Akay tarafından verilen konferansa Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahattin Arıbaş, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Koca, üniversite akademik ve idari personeli ve öğrenciler katıldı.

 

Konferansta sosyolojinin başlangıcını ele alan Prof. Dr. Akay sosyolojinin 19.yüzyıl başlarında Auguste Comte ile başladığını ve birinci ayağının Fransa, ikinci ayağının ise Almanya olduğunu belirterek sosyolojinin nasıl bir bilim olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Akay Auguste Comte’nun pozitivizm dersleri vermeye başlaması ile toplumu birleştirmeye çalıştığını belirterek sosyolojinin “Toplum nasıl homojen hale gelebilir?” sorusuna yanıt aramayla başladığını söyledi. Emile Durhkeim ve Gabriel Tarde’den bahseden Prof. Dr. Akay bu iki yazarın arasındaki farkları dile getirerek Emile Durhkeim’in yazdığı Felsefe ve Sosyoloji kitabında sosyolojiyi felsefeden ayırmaya çalıştığını ve Gabriel Tarde’ın ise araştırmalarını psiko-sosyolojik olarak yaptığını ortaya koydu. Sosyolojinin günümüzdeki ve gelecekteki durumuna da değinen Prof. Dr. Akay diğer bilim dalları ile ilişkisini de anlattı. Konferans sonrasında soruları cevaplayan Prof. Dr. Akay’a teşekkür plaketini Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Koca verdi.

 

Diğer taraftan konferans öncesinde Prof. Dr. Ali Akay’ı Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü makamında kabul ederek Adıyaman’ın tarihi ve turistik yeri Cendere Köprüsü’nün maketini hediye etti.

gaphaber.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu