ADIYAMAN

Japon Turistler Adıyaman’da

GAP Bölgesi illerine düzenledikleri bir haftalık kültür turu kapsamında Adıyaman’a gelen Japon turistler, Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Müşavir Vekili Ali Karakuş ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci ile birlikte Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.

Japon Turistlerin ziyaretinden büyük onur ve mutluluk duyduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, Japon Turistlere Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerleri ile ilgili bilgi vererek, Türk Milletinin Japonları çok sevdiğini ifade etti. Adıyaman’ın sahip olduğu tarihi ve turistik yerlerle adeta açık hava müzesi konumunda olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Adıyaman birçok medeniyetin buluştuğu, kaynaştığı, kucaklaştığı ve bu medeniyetlerin kültürleri ile yoğrulup bugünlere ulaştığı önemli yerleşim yerlerinden birisidir. 2000 yıldır güneş bu bereketli topraklarda çok güzel bir şekilde doğup batmaktadır. Bu ziyaretinizde, 2000 yıl önce Doğu ve Batı kültürlerini birleştiren insanlık sentezine ve insanlık tarihinin doğu-batı medeniyetlerini birleştirme uğraşısına tanıklık edecek ve binlerce yıldır güneşin doğuşunun ve batışının 2200 metre yüksekteki Nemrut Dağı'nın tepesinden izleyen dev heykellerin sırrı ve onların yaratıcısı Kommagene uygarlığının gizemine şahit olacaksınız. Sizleri ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz”dedi.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Müşavir Vekili Ali Karakuş ise konuşmasında; bu turlarla amacımız ülkemizin sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri Japonya’da en iyi şekilde tanıtmak ve bu bölgeye Japonya’dan grup turlarını başlatmaktır. Yıllık 100 Bin Japon turist Kapadokya’ya gitmektedir. Adıyaman  bölgesi sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerle bir cennet gibidir. İlk etapta bu turlarla Adıyaman’ın bu güzelliklerinin tanıtımını yaparak Japon turistlerimizi bu bölgeye çekmek istiyoruz”dedi.

 

 Valilik ziyaretinin ardından Japon turistler, Perre Antik Kenti, Nemrut Dağındaki devasa tanrı heykelleri ile diğer tarihi ve turistik eserleri görmek üzere Nemrut Dağına hareket etti. 

gaphaber.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu