ADIYAMAN

Altın Bebek Dostu Ünvanı İl Adıyaman

Adıyaman İl Sağlık müdürlüğü Hastane uygulamalarının yanı sıra yaptığı sosyal aktivitelerle bölge halkının anne sütü ve emzirme konularında bilinçlendirilmesini sağladığı için Adıyaman’ın “Altın bebek Dostu İl” unvanı onaylandı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Altın bebek İl Dostu Plaketi’ ile ödüllendirildi.

     Sağlık Bakanlığı tarafından anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte “anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülüyor.

     Bu program çerçevesinde, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlıkları ve doğum hizmeti veren hastanelerden oluşturulan ekipler, konu ile ilgili eğitiliyor ve aldıkları eğitim doğrultusunda da hastane uygulamalarını geliştiriyor.

     Hastane uygulamalarının yanında yaptıkları sosyal aktivitelerle bölge halkının anne sütü ve emzirme konularında bilinçlendirilmesini sağlayan iller arasında başarılı olanlar ‘Altın Bebek Dostu İl Plaketi’ ile ödüllendiriliyor.

     Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bu proje kapsamında, Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Adıyaman’da bulunan Hastanelerde ve Aile sağlığı merkezlerinde başarılı programlar planlanarak hayata geçirildi. Bunun yanında vatandaşlara yönelik anne sütü ve emzirme konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla birçok sosyal çalışmaya imza atıldı ve Adıyaman “Altın Bebek Dostu İl” olmaya hak kazandı.

     Konu hakkında bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan ÖZ “bu düşünceden yola çıkarak Anne sütü ve emzirme konularına dikkat çekmek için Türkiye’de bir ilke imza attık ve Adıyaman Adalet sarayı ile bir çalışma başlattık. Yapılan bu çalışmalar ve eğitimler sonucunda Adıyaman Adalet sarayı Türkiye’de bebek dostu kurum unvanını alan (sağlık kurumları dışında) ilk resmi kuruluş oldu. Adıyaman Adalet sarayının bu unvanı almasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi iletirim.” Tüm bu gerekçelerle emzirmenin özendirilmesi, teşvik edilmesi ve sürdürülmesinin sağlanması bebek sağlığı ve gelişimi açısından önemli bir konudur” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu