GERGER

Gerger ÇATOM Merkezine Gergerli Kadınlar Yoğun İlgi

Gerger çatom’da (çok amaçlı toplum merkezi) el sanatlarını ayakta tutmak amacıyla açılan dikiş,nakış,kuaför,ev dekorasyonu  kursların'da kursiyerler   günümüz konseptine uygun üretimler yaparak meslek sahibi oluyor.

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ta faaliyet gösteren 42 merkezde, kadınlara yönelik okuma-yazma, ev ekonomisi, genel sağlık, ana-çocuk sağlığı, çocuk bakımı ve eğitimi, el sanatları ve gelir getirici alanlarda beceri geliştirme kursları düzenleniyor. Kadınların sosyal hakları ve gündelik yaşamlarında karşılaştıkları sorunların çözümüne yönelik de rehberlik hizmetleri veriliyor.

Açıldıkları günden itibaren geçen yıl sonu itibariyle 255 bin kadına ulaşılan merkezlerde, meslek öğrenen bin 720 kursiyer bir işe yerleştirilirken, 155 kursiyer de 102 iş yeri açtı.

son 5 yıllık dönemde çatom'lar aracılığıyla 3 bin 908 kişiye yeşil kart çıkartıldı, 3 bin 197 kişinin nüfusa kayıt işlemleri yapıldı. Bin 782 çiftin ise resmi nikahlarının kıyılması konusunda destek sağlandı.

 

Gerger çatom sorumlusu Nurca Dogan yaptığı açıklamada, hedef kitlelerinde dezavantajlı gruplar olduğunu söyledi.

Yeni dönem de 75 kursiyer ile başladıklarını,okuma yazma,müzik,ingilizce ve bilgisayar kurslarını da açılacağın, kurslarımız, gelen taleplerin yeterli sayıya ulaşması durumunda açılabileceklerini söylediler.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu