GENEL

Gerger’li Genç Mühendisin Projesi Dünya İkincisi

Gerger'li Genç Mühendisin takım lideri olduğu ekip 14. Uluslararası Çelik Köprü Tasarımı Projesi’nde büyük bir başarı sergileyerek "Estetik Değerlendirme Kategorisinde" birinci "Genel Kategoride" de ikinci oldu.

Dünyanın birçok ülkesinden inşaat mühendisi öğrencilerinin katıldığı yarışma, 2-4 Haziran arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde yapıldı. Dünyanın önde gelen 50 mühendis ve muhendis adayının katıldığı yarışma, estetik değerlendirme, yapım maliyeti, kurulum süresi ve ağırlık altında düşey yer değiştirme alanlarında değerlendirildi. Ünlü mühendisler ve akademisyenlerin juri üyesi olarak değerlendirme aşamasında yer aldığı proje, ikinciliğe ek olarak estetik değerlendirme kategorisinde birinci seçildi.

Gerger’li hemşerimiz Mazlum Badur, Norveç’in en büyük, dünyanın da en iyi mühendislik üniversitelerinden olan Batı Norveç Üniversitesinde bir dönem eğitim aldı. Belçika, Almanya, Polanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesini karış karış gezerek yapılmış köprüleri inceledi. Türkiye’ye döndükten sonra okuduğu üniversitede arkadaşlarıyla bir ekip kurdu. Ekibiyle birlikte yedi ayda hazırlığını yaptığı projeyi bitirdi.

İnş. Müh. Mazlum Badur sitemize yaptığı açıklamada; “Projenin hazırlanmasında isminin açıklanmasını istemeyen hayırsever  Gergerli bir hemşerimiz maddi olarak katkı sundu. Katkılarından dolayı ekibim adına değerli hayırsever hemşerime teşekkür ediyorum. Çok değerli ve yetenekli insanlarımız olduğuna inanıyorum. Bizim insanlarımızın desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda, uluslar arası anlamda yakaladığımız bu başarıyı bir Gergerli olarak tüm Gergerlilere armağan ediyoruz. Umarız bu tür başarılar ileride yetişecek mühendis adayları için bir ilham kaynağı olur.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu