GERGER

Gola Ziriyan Şifa Dağıtıyor

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde bulunan Sülüklü Göl, şifa arayan insanların umudu oluyor.

 

 

Her yıl binlerce insanı ağırlayan Sülüklü Göl, şifa bulmak isteyenlerin adeta akınına uğruyor. Gölde bulunan sülüklerin birçok hastalığı tedavi ettiğine inanan insanlar, yüzlerce kilometre öteden gelerek şifa arıyor. Sülüklerin kan ve cilt hastalıklarının tedavisine iyi geldiğini söyleyen vatandaşlar, ayaklarını suya koyarak sülüklerin ayaklarına yapışmasını ve vücutlarındaki hastalıkları emmesini bekliyor.
Bu düşünceyle Gerger ilçesine giden vatandaşlar, yılda birkaç defa aynı şekilde Sülüklü Göl'de tedavi oluyor. Vatandaşların ayaklarına ya da hastalık olan yerlerine yapışan sülükler, yaklaşık 15 dakika içerisinde vücutta bulunan kanı emiyor. Kanı emip şişen sülükler, koparıldıktan sonra koparıldıkları yerler sargı bezleriyle sarılıyor. Bu şekilde kan kaybı da önleniyor. Vatandaşlar bu şekilde şifa bulduklarını ifade ederken, bazı vatandaşlar ise sülükleri isimlerini söyleyerek çağırıyor. Sesi duyan sülükler de sesin geldiği yöne doğru giderek suyun içindeki vücutlara yapışıyor.
Daha önce de Sülüklü Göl'e geldiğini ve faydasını gördüğünü söyleyen Mehmet Baydur, sülüklerin her türlü hastalığa iyi geldiğini fakat en çok kaşıntıya iyi geldiğini belirterek, “En çok kaşıntıya yarıyor. Çok şeye faydası var. Bundan birkaç yıl önce kendime baktım, faydasını gördüm. O günden beridir gelmemiştim. Bu yıl ihtiyacım oldu yine geldim. Birkaç gün sonra hava soğuk olunca sülükleri burada bulamazsınız. Fırsat varken, havalar iyi oldu mu gelin. Şifa Allah’tandır tabi. Ayaklarım kaşıntı yapıyor. Bazen ellerimde kaşıntı oluyor. Çok faydasını daha önce gördüm. Birkaç yıldır gelmemiştim bu yıl onları özledim geldim” dedi.

ŞİNASİ İNAN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu