GERGER

Özgür Boğatekin ‘e 5 Ay Hapis Cezası

Adıyaman’ın Gerger İlçesinde Gerger Fırat Gazetesinin sahibi olan Haci Boğatekin’in oğlu Özgür Boğatekin, polise hakarettenYargıtay tarafından onaylanan cezasını çekmek üzere infaz savcılığına gönderildi.

Olay şöyle gelişti : Gerger Fırat Gazetesi muhabiri Özgür Boğatekin, Babası Haci Boğatekin'in 2008 tarihinde Gerger Fırat Gazetesinde yayımlanan “Feto Apo” yazısı davasını izlerken Polise hakaret'ten dolayı Asliye Ceza Mahkemesinde açılan ceza davasının Yargıtay aşaması sona erdi ve ceza kesinleşti. Boğatekin’e Yerel mahkemece verilen 1 yıl 7 aylık hapis cezasının 5 aylık kısmı onanarak dosya kapatılmış ve gazeteci Özgür Boğatekin’in cezaevine girmesi kesinleşmiş oldu.

İddiaya göre Gazeteci olan babası Haci Boğatekin’in 30 Mayıs 2008 tarihindeki duruşmasını bir gazeteci olarak takip etmek isteyen Özgür Boğatekin’e polis engel olmuş ve içeri almak istememişti. Bunun üzerine direnen gazeteci Boğatekin hakkında Gerger Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmış ve Hakaretten 1 yıl, Direnmektense 5 ay hapis cezası vermişti. Davayı Temyize taşıyan Gazetecinin cezası onanarak geri gönderilmişti.Bunun sonucunda Boğatekin kesinleşen 5 ay cezası için İnfaz savcılığına gönderildi.

Özgür  Boğatekin  Açıklamsı

 “Açılan dava bir gazetecilik faaliyetinden çıkartılarak basit bir adli olay gibi gösterilip bu ceza verilmiştir. Yargıtay’a giden dosya kısmen bozulmuş ancak kısmen de onanmıştır. Onaması gelen dosyanın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününe denk gelmesi ise çok manidardır. Bu da gösteriyor ki halen ülkede basın özgürlüğü yoktur ve gazetecilere gözdağı verilmektedir.

Zaten ülkemizde basın özgürlüğü, 90 yıldan beri yoktur. Olmayan bir basın özgürlüğünden dolayı dert yanıp üzülmek nafiledir. Aldığım bu hapis cezası benim için onur, ülke için de utanç vericidir. Zaten Tarafsız ve objektif gazetecilerin günümüzde hapse girmesi anormal bir durum olmadığı gibi hapse girmeleri gayet normaldir. Bu düzeni eleştirmek suçların en büyüğü olup hem gazeteci hem de Kürt olmak ise bu ülkenin kabullenemediği bir durumdur.

O yüzden de bu cezayı ve ülkedeki basın özgürlüğünün halini çok ta vahim görmüyorum. Zaten ülkenin yöneticileri ve düzeni baştan aşağı bozuktur. Bu nedenle aldığım bu ceza için hiç üzgün değil aksine mutluyum. Devleti yönetenler beni kendi hizalarına çekemediler diye üzülsünler.

Tırşıkçı gazeteci olmaktansa objektif gazeteci olmayı, güçlüden yana olmaktansa halktan yana olmayı tercih ederim. Bu yüzden de hapis yatmaktan asla korkmam ve utanmam.” Diyerek tepki göstermişti.

kahtagundem.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu