GERGER

Sahipsiz Memleket Sahipsiz Kale

Gerger…

 

Sahipsiz memleket…

 

Sahipsiz tarih…

 

Sahipsiz değerler…

 

Gün geçmiyor ki bölgemizden olumsuz bir haber geçmesin. Devletin tüm olanaklarından sonuna kadar yararlanan bir çok ilçeye göre ilçemiz adeta terk edilmiş durumda.

 

Tarihi millattan önceye dayanan Gerger kalesi de bu sahipsizlikten nasibini almış durumda. Bir çok tarihi ören yerinin yeniden restorasyonu ve turizme kazandırılması için yapılan çalışmalar tam hız devam ederken Gerger Kalesi yıkıma terk edilmiş. 

 

Ziyaret amacıyla içerisinde bulunduğu Oymaklı köyüne vardığımızda karşılaştığımız manzara bizi derinden üzdü. Köylülerinde anlattıkları Adıyaman'da görev yapan bürokratlarımızın da olaya ne kadar duyar(sız)lı olduklarını gösterdi bizlere.

 

Köyün bitiminde başlayan parke taşı döşenmiş yolu takip ederek çıkmak istediğimiz yol, bir çok yerde kalenin üstünde bulunduğu dağın yamacından yuvarlanmış taşların altında kalmış vaziyette. Ayrıca kaleye çıkmak için keçilerin kullandığı patika yolu takip etmek gerekiyor. Çünkü kaleye çıkmak için başka herhangi bir yol bulunmuyor. 

 

O yola parke taşı döşeyen zihniyete sormak lazım, neden yarım bırakıldı acaba? Birde dönüş yolunda köyün içinden geçmek için kullandığımız parke taşlı yolun köye yaklaşık yüz metre kala bittiğini gördük. Nedenini sorduğumuzda aldığımız cevap bizi oldukça şaşırttı. "Devletin parası bittiği için burada kestiler" dedi yaşlı amca.

 

 Ayrıca kaleyi ziyarete gelen yabancı turistlerin kaleye çıkış yolu olmadığından geri döndüğünden yakındı tüm köylüler…

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu