GENEL

Diyarbakır’daki Patlamanın Faili Adıyamanlı Çıktı

Diyarbakır’da 3 kişinin hayatını kaybettiği 402 kişinin yaralandığı HDP mitingindeki bombalı saldırıyı radikal terör örgütü IŞİD’in yaptığı ileri sürüldü.

HDP mitingindeki saldırıyla ilgili soruşturma devam ederken Gaziantep polisi önemli bilgilere ulaştı.

Bombaları patlatan kişinin Adıyaman nüfusuna kayıtlı Orhan G. olduğu, uzun süredir Suriye’de IŞİD saflarında savaştığı ve 2 Haziran’da saldırı için Diyarbakır’a geldiği öne sürüldü.

İddialara göre, dün yakalanarak Diyarbakır’a getirilen Adıyaman nüfusuna kayıtlı Orhan G.’nin  Suriye’deki IŞİD kamplarında eğitim gördüğü ve uzun zamandır IŞİD saflarında savaştı.ğı öğrenildi.

Orhan G.’nin HDP mitingini kana bulamak için 2 Haziran akşamı Diyarbakır’a geldiğinin tespit edildiği ve  Diyarbakır’a geldikten sonra iki tane yeni telefon hattı aldığı belirlendiği tespit edildi.

Orhan G.’nin daha sonra saçlarını kazıtıp gözlük taktığı, Diyarbakır’da bir otelde kaldığı belirtildi.

IŞİD üyesi Orhan G.’nin miting günü saat 11.00 sularında otelden ayrıldığı ve daha sonra mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı’na geldiği, meydana geldiğinde saat 11.00-13.00 arasında vatandaşların üst araması yapılmadan meydana girdiğini gören zanlının da elindeki bombayla alana girdiği ifade edildi.

Meydanda üst araması yapılmayan bir seyyar satıcıyla sohbet eden Orhan G’nin seyyar satıcı ile yaklaşık iki saat görüştüğü, seyyar satıcıya, içinde bomba olan poşeti verdiği ve “Poşette uyuşturucu var, sende dursun. Mitingden sonra alırım” dediği öne srüldü.

Alanda bir süre daha kaldıktan sonra uzaklaşan Orhan G. ile ilgili Diyarbakır Emniyeti, hiçbir bulguya rastlamazken zanlının kimliğini Gaziantep Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü tespit etti.

İddiaya göre, Diyarbakır’daki bombayı patlayan IŞİD üyesi Orhan G., olaydan hemen sonra Gaziantep polisinin IŞİD’le irtibatından dolayı dinlediği İ.B isimli bir kişiyi aradı.

Zanlının telefonda İ.B.’ye “Hemen çıkmam gerekiyor” dediği tespit edildi. Bunun üzerine şüphelenen ve çalışmasını yoğunlaştıran Gaziantep polisi zanlının bir iki telefon görüşmesine daha deşifre ederek operasyon başlattı. Polisin bir süre bekledikten sonra bombalama olayının zanlının, dinlemekte oldukları kişiyle görüştüğü sırada evine baskın düzenledi. Gözaltına alınarak Diyarbakır’a getirilen Orhan G.’nin Gaziantep’e vardığı ve buradan yine Suriye’ye geçmeye çalıştığı ileri sürüldü.

BHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu