GENEL

Soğuk Hava, Meyve Ve Sebze Fiyatlarını Artırdı

Yurt genelinde yaşanan dondurucu soğukların ardından toptancı hallerine ürün girişinin azalması nedeniyle sebze meyve ürünleri yüzde 7 ile yüzde 85 arasında değişen oranlarda artış gösterdi.

Yurt genelinde 2 haftadır etkisini sürdürün soğuk hava koşulları örtü altı alanları ve üreticileri de etkiledi.

Ürün miktarındaki azalmanın fiyatları artırdığını vurgulayan pazarcı esnafı, "Aslında bu artış normal. Mevsim şubat, örtü altı ürünleri tükeniyor. Örtü altı ürünün yetiştirilmesi zahmetli, havaların da etkisiyle üründe zayiat olunca fiyatlarda yükselme meydana geldi" diye konuştular.

– PAZARIN EN PAHALI ÜRÜNÜ KURU SARIMSAK

Geçen ay kilogramı 1,5-2 liradan satılan dolma biberin fiyatı 1,3-1,5 lira, 2-2,5 liradan satılan sivri biber 1,2 lira, 4-4,5 liradan satılan kıl sivri biber de 2,5-3 lira arasında arttı. Aralıkta kilogramı 1,5-1,9 lira arasında değişen fiyatlarla satılan domates 3,5 liraya, 3,5-4 lira arasında satılan çeri domates 5 liraya, 2-2,5 lira arasında satılan kokteyl domates de 3,80 liraya kadar yükseldi.

Geçen ay kilogramı 3,3-3,8 lira arasında değişen fasulye 7 liraya kadar yükseldi. Hıyar fiyatları kilogramda ortalama 0,80 kuruş, kabak fiyatları 1 lira, patlıcan fiyatları 1,5-2,3 lira artış gösterdi.

Sezonun ilk örtü altı çileği de kilogramı 8-9 liradan satışa sunulurken, halin en pahalı ürünü kilogramı 15 liraya kadar yükselen kuru sarımsak oldu.

Patates fiyatları geçen aya göre değişmezken, fiyatı düşen tek ürün portakal oldu. Geçen ay 0,80-1,20 liradan satılan portakalın kilogram fiyatı 50 kuruşa düştü.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu